محاسن و مزایاى ترویج پیوند اعضا

2ـ باید توجه داشت در موارد بسیارى, مانند پیوند کلیه, هزینه بیمار پیوند نشده که باید با خرج دولت هر هفته دو یا سه بار دیالیز شود, به مراتب بیش تر از بیمار پیوند شده است. اصولاً بیماران دچار این گونه بیمارى ها نه تنها قادر به ارائه کار و تولید نیستند, بلکه به دلیل بیمارى مزمن و پرخرجى که دارند فشار مالى سنگینى را متحمل مى شوند که قسمت مهمى از آن نیز به بودجه عمومى تحمیل مى شود. بنابراین بسیارى از پیوندها به عکس آن چه تصور مى شود, چه در کوتاه مدت و چه در دراز مدت, کم خرج تر از هزینه نگه دارى یک انسان بیمار تحت مراقبت ویژه بوده و از نظر اقتصادى نیز به صرفه جویى بیت المال کمک مى کند.

3ـ این گونه پیوندها, انسان هاى در آستانه مرگ را به زندگى سالم, فعال و سازنده بر مى گرداند.

4ـ انجام هر یک از این پیوندها هاله اى از نور دور خودش ایجاد مى کند که سبب پیش رفت و گسترش قابل ملاحظه علم پزشکى در کشور و مطرح شدن نام و آوازه حکومت اسلامى ایران در جهان علوم نوین مى شود.

5ـ اگر پیوند اعضا مورد پشتیبانى قرار نگیرد و این پیوندها در ایران انجام نشود, بیماران براى انجام عمل پیوند به خارج از کشور مسافرت مى کنند و به تعبیر دیگر (هم ارز ما را مى برند و هم عرض ما را) و بدین وسیله ده ها برابر هزینه پیوند اعضا در داخل کشور, ارز از کشور خارج خواهند کرد; به عنوان نمونه, در سال 1367 تنها در زمینه قلب, کلیه و چشم براى اعزام بیماران به خارج بیش از 35 میلیون دلار هزینه شده است در حالى که با تجهیز بیمارستان هاى کشور و انجام عمل پیوند و مداواى بیماران در زمینه قلب, چشم و پیوند کلیه در سال 1375 رقم هزینه اعزام بیماران به خارج از کشور به دو میلیون دلار نرسیده و این مقدار هزینه شده هم, تنها در این سه زمینه نبوده است. بنابراین به منظور جلوگیرى از فرار سرمایه به خارج از کشور نیز, پیوند اعضا در کشور باید مورد پشتیبانى قرار گیرد.

6ـ انجام پیوند اعضا در کشور, علاوه بر افزودن به اعتبار و وجهه علمى کشور در جهان, موجب جذب سرمایه به داخل کشور مى شود. با توجه به پیش رفت هایى که در زمینه قلب, کلیه و چشم در کشور وجود دارد و با عنایت به این که تربیت متخصّصان در کشور رشد خوبى داشته و ایران هم اکنون در زمینه پیوند مغز و استخوان داراى رتبه سوم دنیا مى باشد, این پیش رفت ها موجب مراجعاتى از خارج از کشور جهت انجام پیوندهاى مختلف شده است, زیرا در کشور ما هم متخصّصان سطح بالا وجود دارند و هم خطر بیمارى هایى مانند ایدز, بیمار را تهدید نمى کند.

7ـ شرع مقدس اسلام تأکید بسیارى بر حفظ جان انسان دارد و طبق نصّ قرآن کریم, نجات یک انسان معادل نجات جان همه انسان ها است و با قطع نظر از مقایسه بین اولویت هزینه کردن در امر بهداشت بر امر درمان, باید به اهمیت و احترام حفظ جان مسلمان توجه داشت و دولت نباید به خاطر صرفه جویى, محدودیتى در امرپیوند اعضا ایجاد نماید و فرصت زنده ماندن را از افراد سلب کند, زیرا حتى اگر دولت نمى تواند هزینه پیوند عضو را تحمل کند, ممکن است اولیاى بیمار بخواهند با فروش اموال خود تنها فرزند خود را از مرگ نجات دهند. بنابراین دولت اسلامى نباید قدرت انتخاب را از بیمار بگیرد, بلکه وظیفه دارد در حدّ امکان به چنین بیمارانى مساعدت نماید.

منبع:

http://www.forum.safirezendegi.com/showthread.php?tid=56

/ 2 نظر / 22 بازدید
محمد صادق پارسا

سلام پارسا هستم از وبلاگی که به منظور ترویج فرهنگ اهداء عضو برقرار کردید واقعا تشکر می کنم

سینا

سلام آبجی اهدایی گلم خوبی؟ من سینام و عضو انجکمن سفیران 4 سالی هست تو سایت عضوم دوست دارم یه کارایی واسه سایت کرده باشم واسه همین مزاحم شما شدم چه کارایی میتونم انجام بدم؟ ممنون میشم کمکم کنید